Bu 'istila sessiz' mi?

Türkiye’ye ilk Suriyeli mülteciler 2011 yılında ayak bastı. O günden bugüne gittikçe artan mülteci sayısı halk tarafından büyük bir sorun olarak görülüyor. 2022 yılında Türkiye’de bulunan Suriyeli Mülteci sayısının yaklaşık 4 milyon olduğu belirtiliyor. ‘Sessiz İstila’ isimli kısa film bu mülteci sorununun gelecekte nelere gebe olacağını anlatır nitelikte.

Sessiz İstila


2022 yapımı kısa film, 3 Mayıs 2022 tarihinde Hande Karacasu'nun YouTube hesabında paylaşıldı. Kısa film, 3 Mayıs 2043 tarihinde geçiyor. Kısa filmde doktor olduğu anlaşılan bir genç, sığınmacıların ‘işgal ettiği’ Türkiye’de anne ve babasına geçmişte ‘gerekli tepkiyi göstermedikleri için’ sitem ediyor.

Göktuğ adlı gencin ailesi sarf ettiği sözler şu şekilde:

"Hekimler patır patır istifa eder iken arkalarında durmamışsınız? Sonra 'Böyle olacağını nereden bilebilirdik?' Yalan mı baba?

Günümün nasıl geçtiğini sormuştun değil mi? Anlatayım.

Zeynel Bey'in hastanesinde Türkçe bahsetmek yasak. Niye? Hekimler da hastalar da Türkçe bilmiyor çünkü. İki adet Türk arkadaşım var benim gibi, temizlikçi. Onlar da kendi aralarında Arapça konuşuyor.

Zeynel Bey'in hastanesinde ismim söylenmiyor, niye? Göktuğ diyemiyorlarmış, dilleri dönmüyormuş. 'Hey Türk' diyorlar."

Video, Hande Karacasu’nun okuduğu monolog sonrasında Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinin bir kısmıyla son buluyor.

Emniyet’in gözaltısı


Emniyet’in açıklamasında bahsi geçen kısa filmin ‘sığınmacılarla ilgili bilgileri manipüle edip çarpıttığı’ belirtildi. Karacasu’nun Sakarya’da gözaltına alındığı bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Youtube’da yayınlanan ve yapımcılığını Hande Karacasu’nun üstlendiği “Sessiz İstila” başlıklı kısa filme ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Bahse konu video içeriğinde sığınmacılar ve düzensiz göçmenlerle ilgili bilgileri manipüle edip gerçekleri çarpıtarak yayınlayan H.K. isimli şahıs Sakarya’da, ayrıca Suriyeli sığınmacılar ve düzensiz göçmenlerle ilgili provokatif paylaşımlarda bulunan Militer Doktrin@militerdoktrin1 isimli/rumuzlu hesabın yöneticisi olduğu değerlendirilen H.D. isimli şahıs ise İstanbul’da yakalanarak adli işlemlere başlanılmıştır”

Filmin maliyeti Ümit Özdağ tarafından karşılandı


Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Karacasu’nun gözaltına alınmasının ardından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Twitter adresinden filmin yapım masraflarını kendisinin karşıladığını dile getiren Ümit Özdağ, “H.Karacasu tarafından çekilen Sessiz İstila adlı kısa belgesel kendisine benim tarafımdan sipariş olarak verilmiştir. Yapım masraflarını ben karşıladım. Senaryoyu ben onayladım. H. Karacasu, kontrolsüz göçün sonuçlarını gösterdi. Suriyeliler “halk” değil. Misafir. Kin/düşmanlık yok” ifadelerini paylaştı.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’'dan Özdağ’a cevap


Ümit Özdağ’ı hedef alan Çataklı, “Ümit Özdağ, Sinan Ogan, Bengi Başer gibi sözümona akademik ünvan taşıyan bazıları Türkiye’de 8 milyon, 10 milyon Suriyeli olduğu yalanını yayıyor, yabancı düşmanlığı yapıyorlar. Yazık, insanlık adına bunlardan utanıyorum. Haklarında Göç İdaremiz suç duyurusunda bulunacaktır” ifadelerini Twitter hesabından yayınladı.

Çataklı’ya önce Özdağ ardından Oğan’dan yanıt geldi


Özdağ, İçişleri Bakan Yardımcısına verdiği yanıtta, “Suç duyurusunda bulunmayan namerttir. Asıl siz Türk Milleti’nin milli vicdanı tarafından Türk tarih mahkemesinde yargılanıp mahkum olacaksınız. Emperyalist bir iç savaş projesinin taşeronluğunu yapıyorsunuz. Türkiye’nin milli kimliğine suikast düzenliyorsunuz” diye yazdı.

Sinan Oğan ise paylaşımında, “Sözüm ona bakan yardımcısı İsmail Çataklı, Göç İdarenizin başkanını da alın gelin milletin huzurunda konuşalım, bakalım kim doğru söylüyor, kim milletten bilgi saklıyor! Sen devlet memurusun önce adabınla konuş! Biz yabancı düşmanlığı yapmıyoruz, sen Türk düşmanlığı yapıyorsun!” ifadelerini kullandı.

Sabahat Akkiraz’dan tepki


Sabahat Akkiraz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hükümetin mülteci politikasını eleştirdi:

“Yazıp yazıp siliyorum; Kendi halkını, insanını, sınırlarını, kültürünü, yaşam tarzını savunmak artık ırkçılık sayılıyor. Ülkemiz #sessizistila ediliyor ve buna ses edince de ırkçı oluyoruz öyle mi? Bu suçlamayı yapanlar vize almadan başka bir ülkeye gitsinler de o zaman konuşsunlar.”

Muharrem İnce’den de sert ifadeler


Muharrem İnce de "Sığınmacıların yarattığı sorunlara karşı üç maymunu oynayanlar, bu sorunu gündeme getiren bir kısa filme ve Hande Karacasu’ya bile tahammül edemiyor. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bıçak kemiğe dayandı." dedi.

Sessiz İstila isimli kısa film yayınlanmasının üzerinden sadece 1 gün geçmesine rağmen oldukça konuşuldu ve gündemde yer aldı. Film an itibariyle 2 milyon izlenmeyi geçmiş durumda. Karacasu’nun eserinin daha da kamuoyu gündemini meşgul edeceği düşünülüyor.

Sessiz İstila isimli kısa filmi izlemek için tıklayınız.
 
Üst Alt