Edebiyat yönümüzü gösterir

Muhalif Özel. Emel Seçen

İstanbul Cervantes Kültür Merkezi, önemli edebiyat insanı ve düşünür Nuccio Ordine’i konuk etti.

KÜLTÜRE AİT SOYLU AMAÇ KATLEDİLİYOR

Nuccio Ordine, Calabria Üniversitesi'nde Edebiyat dersleri vermekte ve ayrıca Yale, gibi birçok önemli üniversiteler başta olmak üzere ; Warburg Enstitüsü ya da Max Planck Derneği gibi merkezlerde de misafir öğretim görevi üyesi. Birçok dile çevrilen kitaplarından ikisi Türkiye’de.

-Hayat Boyu Klasikler
-Faydasızlığın Faydası

Halen Calabria Üniversitesi’nde Edebiyat dersleri vermekte olan Nuccio Ordine, Cervantes Kültür Merkezinde, Nazım Hikmet Şiiri Okudu. Ve Türkçe olarak “Bu güzel şehirde yıllar sonra bulunmaktan mutluyum, iyi akşamlar!” diyerek konuşmasına başladı.
“Madem Cervantes’deyiz, Don Kişot’u konuşmalıyız’” diyen, Ordine, toplumlarda ki eğitim sisteminin çürümüşlüğüne değindi. Dünyanın giderek yok edilmesine katkıda bulunulan ve düşünmemeyi, sorgulamamayı öğreten bir eğitim sisteminin, insanlık için büyük bir kayıp olduğunu vurgularken, “ Brezilya’da yanan ormanlar için üzülmüyorsanız, yapacak bir şey yoktur. İlk başta öğrenmemiz gereken hiçbirimizin birbirimizden kopuk olmadığımız gerçeğidir. Kimse tek başına bir ada değil hepimiz ana kıtaya bağlıyız” dedi. Bize toplumlardaki eğitim ve öğretimin önemine ve diğer yandan içinde yaşadığımız dünyayı anlayabilmemiz için de klasiklerin yer ve önemini açıkladı. Özgür düşünebilmenin, özeleştiri yapabilen vatandaşlar yetiştirmenin temel taşlarının bu gerçekler olduğunun, altını çize çize geçen Ordine, kendi parlemento sistemi içerisinde bile doğru dil kullanımın olmadığını vurguladı.

ASSWEF.jpg


ŞİİR VE EDEBİYAT

Önümüzü yalnız edebiyat gösterir, dedi ve en beğendiği şairlerden Nazım Hikmet’in oğlu Memed’e yazdığı şiiri okudu ve kendi şairini tanımayan, bunu duyumsamayan bir gencin, okuduğunu anlamasından çok içselleştirmemesini ifade etti. Hepimize görev düştüğünü belirten Nuccio Ordine, Klasikleri yeniden keşfedip dünyamızın içerisine yeniden alırken, aynı zamanda eğitim ve öğretimin de metalaşmasından kaçınmamız gerektiğini anlattı. Dünyada eğitim sisteminin Amerikan eğitim sistemi üzerine yapılandırıldığını ve üniversitelerde, “kredi ve borç” sistemleri üzerinde eğitim hakkı verildiğini ifade etti. “Burası eğitimdir, banka değildir” sözleri ile devam eden Ordine; henüz yedi, sekiz yaşlarında ki çocuklara ileride ne mesleği yapmak ve ne kadar para kazanmak istediği soruluyor. Bu bir katliamdır, dedi.
Dillerin kaybettirildiğine değinen, Ordine; yavaş yavaş Latince, olduğu gibi diğer kadim dillerde kaybettirilmeye imkân sağlanıyor. Eğer ileride antik kazıları çözemeyeceksek, gelecek ne için var? Ayrıca gelmiş geçmiş önemli felsefecilerin sözleri ve şiirler ile söyleşisine devam eden Nuccio Ordine, program sonunda kitaplarını, dinleyiciler ile paylaştı.
 
Üst Alt