Gürsel Tekin: “Bakanlık verebiliriz demedim; bakanlık verilebilir dedim”

Muhalif Özel / İnanç Uysal

İYİ Parti’den Genel Başkan Yardımcıları, Koray Aydın, Ümit Dikbayır gibi isimler Grup Başkan Vekili Musavat Dervişoğlu, İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu ve MYK Üyesi Cumali Durmuş’un sert tepkileri sosyal medyada 6’lı masada bir çatlak mı oluştu yorumlarına neden oldu.

Muhalif.com.tr olarak sosyal medyadaki bu gündemi direk muhatabı olan Gürsel Tekin’e sorduk, işte Gürsel Tekin’in Muhalif.com.tr‘ye yaptığı açıklamalar:

“Öncelikle belirtmeliyim ki değerlendirmem siyasi olmaktan çok hukukidir ve demokrasi adınadır. Ben 6’lı masa adına konuşamam ki. Oradaki karar vericilerden birisi değilim. Bir Milletvekili olarak özgür düşüncemi ifade ettim. Haberim yok ama beni Cumhurbaşkanı yapacaklarsa o zaman bu tip konulardaki fikrim üzerinden konuşulabilir.

Bir buçuk sene önce söylenmişmiş bir söz hatırlatıp soruluyor

Dahası ben orada bakanlık verebiliriz demiyorum, bakanlık verilebilir diyorum. Bir buçuk sene önce söylenmiş bir söz hatırlatılıp soruluyor soru. O zaman da bunu söyledim şimdi de. Yasalar çerçevesinde faaliyetini yürüten her siyasi partinin bakanlık hakkı da vardır. Ekranda da aynı örnekleri verdim. Meclis Başkan Vekili oluyorlar, Genel Başkanlar bile söz isterken onlara Başkanım diye hitap ediyor, AKP daha önce bakanlık da verdi. Bugün halen HDP tandanslı isimler sarayda da görev yapıyor. Ama bu AKP teflon tava gibi onların üzerine bir şey yapışmıyor.

Seçime girme hakkına sahip her siyasi partinin bakan çıkarma hakkı da vardır

HDP ile ilgili diğer konular siyasetin değil, hukukun konusu, hukuk parti kapatma şartlarını tespit eder ve HDP’yi kapatırsa o ayrı bir konudur, ama seçime girme hakkına sahip olmuş her siyasi partinin bakan çıkarma hakkı da vardır. Ben demokrasi ve hukuk açısından bir değerlendirme yapıyorum burada. Tekrar ediyorum 6’lı masanın karar vericilerinden değilim o sebeple benim ifadelerimden oluşturulan algıdaki gibi bir çıkarım yapmak da olası değil.

Ben orada başka şeyler de söyledim, kimse konuşmadı

Ben orada bir sürü başka şey söyledim İstanbul’da 100 milyar dolarlık ranttan bahsettim. Kimse bu ne diye konuşmadı. 2800 aile memleketine dönmek için kamyon otobüs bekliyor dedim. Memleketin asıl meselelerinin böyle gündemlerle üzeri örtülüyor.

Bunu AKP yapıyor normal karşılıyorum. Ancak 6’lı masada yer alan partilerin mensuplarının da aynı şekilde anlaması beni üzüyor ve şaşırtıyor”

İYİ Parti kanadının görüşü

İYİ Parti kanadı ise konuya ilişkin olarak; Tekin'in bu tarz şeyleri ifade ederken çok daha dikkatli davranması gerektiğini ve kamuoyunda Millet ittifakını sıkıntıya düşürebilecek hassasiyette konular olduğunun altını çizdiler.
 
Üst Alt