Sabih Kanadoğlu: “Bu seçim kader seçimidir, gün birlik beraberlik günüdür”

Muhalif. özel / Nursun Erel

Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Yargıtay’ın, Canan Kaftancıoğlu ile ilgili kararı için, “CHP İl Başkanı görevine devam ediyor diyebilir” dedi. Yaşananları, “Halka söyleyecek sözü ve yapacak gücü kalmayan tek adam rejimlerinin başvuracak tek yol” diye nitelendiren Kanadoğlu, muhalif.com.tr’ye şunları söyledi:

“İktidar, gücüne güvenerek korkutmak, sindirmek, yıldırmak ve bezdirmek istiyor. Oysa unuttukları demokrasiye, insan temel hak ve özgürlüklerine, bağımsız ve tarafsız yargıya, halk için çalışan bir devlette yaşamaya, şeffaf ve dürüst yürütmeye, cumhuriyetin kuruluş felsefesine, akıl ve bilime dayalı Atatürk devrimlerine ve ulus devletine özlem duyan halkın gücünün üstünde bir güç yoktur.

Türk halkı binlerce yılın oluşturduğu genlerinde mevcut, haksızlığa uğrayanların yanında olma hasletini bir kez daha siyasi bir kararla tasfiye edilmek istenen Canan Kaftancıoğlu’nun yanında olarak gösterecektir. Gün birlik ve beraberliği güçlendirme günüdür.”

Erdoğan’ın durumuna benziyor


Sabih Kanadoğlu, “Kaftancıoğlu’nun karşılaştığı durum, geçmişte Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşadığı duruma benzemiyor mu?” Sorumuza şu karşılığı verdi:

“Elbette benziyor ancak o tarihteki durum bugünkü gibi değildi. Siyasi Partiler Yasasına göre tabii ki seçilme yeterliliği olmayan bir kişinin partiye üye olması mümkün değildi, oysa şimdi mümkün. Türk Ceza Kanunun 53. Maddesi yasaklar getiriyor, yalnız şöyle bir fark var, Recep Tayyip Erdoğan’ın olayındaki gibi değil. O zaman Anayasa Mahkemesinin siyasi partiye ihtar çekilme olanağı vardı şimdi o yol da mümkün değil. Yani TCK’daki 53. Maddenin uygulanmaması halinde Siyasi Parti için yapılabilecek hiçbir şey yok.”

CHP’nin tutumu


Kanadoğlu “bu durumda Kaftancıoğlu görevini sürdürebilir mi?” Sorumuza şöyle karşılık verdi:

“-CHP Canan Kaftancıoğlu görevine devam ediyor- diyebilir, bunun karşılığında yapılabilecek şey yok…”

Kanadoğlu, Kaftancıoğlu’nun ne kadar yatacağı üzerindeki olasılıkları da değerlendirdi:

“Birileri süre koydu ama 3. Kategoride bir mahkumiyet hükmü bu. Belirli bir şekilde cezaevine girmesi mümkün ama bir gözetim altına alınacak ve bir rapor-belge düzenlenecek. Bu ne kadar sürer bilemem. İşlerin yoğun olmadığı bir yerde, denetimli serbestiye götürebilecek bir belgenin düzenlenmesi için yeterli bir süredir. Gözetim raporunun düzenleneceği süre kadar içerde kalır…

Kanadoğlu, “gün birlik beraberlik günüdür” sözlerine de açıklık getirdi:

“Türk halkı, bir kere her şeyden önce halkın gücünü gösterecek, başka türlü olmaz… Bu da bir şekilde dürüst, adil, eşit seçim yapmaya zorlamakla olur. Her zaman söylüyorum bu seçim kader seçimidir… Eğer halk kendi gücünü ortaya koyarsa hiçbir siyasi iktidar bu güce karşı koyamaz.”

Sabih Kanadoğlu’na son olarak Kaftancıoğlu ile ilgili Yargıtay kararının “oy birliği” ile alındığını hatırlatarak, yorumunu sordum, şu karşılığı aldım:

“Benim Yargıtay’a hiçbir sözüm yok, tabii bugünkü meslektaşlara söylüyorum… Yargıtay’da 1 gün çalışmamış adama 100 oy verdiler. Ne söyleyeyim?”
 
Üst Alt